Loading...

ترامپ نقطه ثقل دیپلماسی را از " وزارت خارجه " به " کاخ سفید " منتقل می کند

ترامپ نقطه ثقل دیپلماسی را از " وزارت خارجه " به " کاخ سفید " منتقل می کند

*در رفتار های پیش و پس از رسیدن دونالد ترامپ به کاخ سفید کاملا مشخص است ، وی که فاقد تجربه سیاسی است و در حوزه دیپلماسی نیز صاحب نظر نیست ، به صورت روزانه تصمیم می گیرد و به همین دلیل مورد اعتراض واقع می شود . به نظر شما ترامپ اصلا برنامه ای دارد یا بدون برنامه و در لحظه تصمیم می گیرد؟

ترامپ با شعار " تغییر " وارد عرصه رقابت های انتخاباتی شد و یکی از دلایلی که مورد استقبال رای دهندگان قرار گرفت نیز همین شعار بود . مردم امریکا از سال های قبل خواستار تغییر بودند . باراک اوباما نیز با شعار تغییر بود که پیروز شد، اما رای دهندگان تغییری را که انتظارش داشتند در دوره اوباما احساس نکردند و به ترامپ روی آوردند . البته اوباما زمانی به ریاست جمهوری رسید که امریکا با بحران های جدی اقتصادی مواجه بود و دو دوره ریاست جمهوری برای حل این بحران ها و ایجاد تغییر ملموس در کشور زمان کمی بود امریکا در دو دوره ریاست جمهوری اوباما از بحران اقتصادی دوره جورج بوش خارج شد و در مسیر رشد اقتصادی قرار گرفت اما انتظارات مردم خیلی بالا بود . بنابراین فردی مانند ترامپ این حس را در مردم به وجود آورد که او ضد ساختار است و تشکیلات سیاسی و اداری امریکا را زیر سئوال خواهد برد و تغییرات ایجاد خواهد کرد . ترامپ همچنین با مطرح کردن بحث دیوار مرزی مکزیک ، حمایت بیکارانی را که احساس می کردند مکزیکی ها فرصت های شغلی آنها را گرفته اند ، به خود جلب کرد . بنابراین به نظر من ترامپ رئیس جمهوری است که برنامه دارد و برنامه های خود را کاملا روشن و واضح مطرح کرده است اما تا چه اندازه بتواند برنامه هایش را عملی کند نیاز به زمان و بررسی دارد.

*اگر به گفته شما ترامپ برنامه دارد ، پس سردرگمی هایی که از نمای بیرونی در دولت او و به عبارتی در سیاست خارجی او دیده و احساس می شود چه معنایی دارد ؟

از نظر سیاست خارجی ، ترامپ سیاستی حمایت گرایانه و ضد جهانی شدن را دنبال می کند زیرا مقدار زیادی از بحران ها و مشکلات امریکایی ها را ناشی از جهانی شدن می داند و با سیاست " دولت سازی ملت سازی " جورج بوش در عراق و افغانستان مخالف است . ترامپ همچنین در رابطه با برجام از همان ابتدا مخالفت خود را اعلام کرد اما در عمل تا چه اندازه موضع خود را تعدیل کند ، معلوم نیست . منظور من از اینکه می گویم رئیس جمهور امریکا برنامه دارد این است که او به چارچوب هایی که در حوزه دیپلماسی مطرح کرده ، پایبند است زیرا خوب می داند که باید در مقابل رای دهندگان امریکایی و حامیان ترامپ که در تظاهرات به نفع او شرکت می کنند ، احساس کنند رئیس جمهور منتخب شان به وعده های خود عمل نخواهد کرد ، دولت ترامپ با مشکلات جدی مواجه خواهد شد .

*ارکان اساسی این دیپلماسی چیست ؟

ارکان اساسی دیپلماسی ترامپ مبتنی بر 4 رکن است .1- سیاست حمایت گرایانه دولت از بخش اقتصاد ،2- مقابله با جریانات جهانی شدن که باعث می شود امریکا دچار کسری تجاری شود،3- تقویت نیروی نظامی و نوسازی ناوگان نظامی،4- پرهیز از مداخله نظامی در کشورهای دیگر.البته همه این سیاست ها با هدف توسعه اقتصادی امریکا و ایجاد اشتغال بیشتر برای مردم اجرایی می شود . در حقیقت او عملا در چارچوب همان تعریفی که از سیاست خارجی می شود، حرکت می کند . به این معنا که در سیاست خارجی کشورها وارد یک فروشگاه می شوند و در محیط بین المللی خرید انجام می دهند . به عنوان مثال ممکن است کشوری 40 در صدد بیکاری را از طریق منابع داخلی حل و بقیه را از محیط بین المللی تامین کند . بنابراین باید منتظر ماند و دید ترامپ که سیاست خارجی خود را اقتصاد محور بنا گذاشته ، در بخش سیاست خارجی چه مراوداتی با چین ، کانادا یا ژاپن خواهد داشت و هر کدام از آنها تا چه اندازه می تواند تامین کننده هدف اقتصادی او باشد .

*اما دیپلماسی ترامپ آن گونه که تاکنون مشاهده شده ، تهاجمی است و باعث می شود مناسبات قبلی امریکا با دیگر کشورها هم آسیب ببیند . این ناهمخوانی را چگونه تحلیل می کنید ؟

بحث هایی که ترامپ درباره روسیه مطرح می کند و بحث هایی که درباره او با روس ها در دوران رقابت های انتخاباتی مطرح می شود، حاکی از آن است که او در صدد تنظیم تعامل با برخی کشورها از جمله روسیه است و البته همان طور که گفتم ترامپ به این تعاملات از بعد اقتصادی نگاه می کند . او معتقد است بر خلاف دوران اوباما می شود با روس ها به یک مصالحه رسید اما این کار به راحتی عملی نیست . ترامپ همچنین می گوید رویای امریکا باید ابر قدرت باشد اما در عرصه بین المللی همان طور که امریکا می خواهد ابر قدرت باشد ، روسیه هم حرف های تازه ای برای گفتن دارد و می خواهد دست بالا را در سیاست بین الملل داشته باشد که طبیعتا منجر به درگیری مسکو واشنگتن می شود . بویژه اینکه امریکا و روسیه در اوکراین با هم تعارض دارند . رکس تیلرسون ، وزیر خارجه ترامپ نیز در جلسه ای که با اعضای کنگره داشت به این اختلافات از جمله اختلافات در زمینه اوکراین و کریمه اشاره کرد . بنابراین من نمی پذیرم که بگوییم ترامپ فاقد سیاست خارج است . ترامپ  پرسپکتیوی درباره سیاست خارجی دارد اما بحث بر سر این موضوع است که طبیعتا نمی توانیم روابط سیاسی و اقتصادی را از هم جدا کنیم . امریکا حدود 370 میلیارد دلار کسری تجاری با چین دارد . این به آن معنا است که چین بیشتر صادر کنند به امریکا است تا اینکه وارد کننده باشد . ترامپ می خواهد به نحوی از طریق دیپلماسی این مساله را حل کند اما از دیگر سو می بینیم ترامپ امریکا را از پیمان ترانس پاسفیک خارج می کند ؛ کاری که به چین کمک می کند تا بتواند بازارهای این حوزه را تحت کنترل بگیرد . در واقع اینجاست که شاهد تعارض ها در سیاست ترامپ هستیم. او از یک طرف می خواهد به یکسری توافق های اقتصادی برای بهبود شرایط اقتصادی امریکا برسد و از طرف دیگر مسائلی در رابطه با دریای چین با پکن خواهد داشت ، اما اینکه چقدر دولت امریکا در این زمینه موفق خواهد بود، بستگی به توانایی ترامپ دارد .

*معمولا بین هدفگذاری و ان چیزی که به دست می آید فرق است . اگر کمی کلان تر به قضیه نگاه کنیم یکی از روندهای غالب در روابط بین الملل جهانی شدن است ، خود امریکا هم مدافع جهانی شدن بود اما ترامپ یکی از اهداف خود را مقابه با جهانی شدن اعلام کرده است . از طرف دیگر هم می خواهد ابرقدرت باشد. این دو را چگونه می توان با هم جمع کرد؟

می شود . در آن زمان بسیاری از افراد از جمله انور ابراهیم در مالزی بحث جهانی سازی را مطرح می کردند . آنها معتقد بودند این مساله یک سیاست کاملا پارادوکسیکال ( متناقض ) است . به این معنا که ترامپ هم می خواهد امریکا ابرقدرت باشد و هم می خواهد شعار " اول امریکا " را عملی کند و کشور را از محیط بین الملل و آسیب های آن مصون نگه دارد و به عبارتی منزوی کند . این مشکلی است که چین هم دچار آن شده است زیرا در برنامه ای که اخیرا کنگره چین اعلام کرد، آمده بود که پکن هم قصد دارد به سمت سیاست های حمایت گرایانه برود. اگر این روند به کشورهای دیگر هم تسری یابد دنیا دچار بحران می شود زیرا هر کشوری تصمیم می گیرد تنها از صنایع خود حمایت کند . تنها به فکر تامین کار برای مردم خود باشد و ... گذشته از آن ، جهانی شدن اتفاقی است که رخ داده است . من در کتابی که سال ها پیش تحت عنوان " جهانی شدن جهان سوم " نوشتم دیدگاهی که دنبال کردم درست برخلاف دیدگاه غالبی بود که می گفتند ، جهانی شدن مرکزی به نام واشنگتن دارد و از آنجا هدایت و دیکته جهانی شدن یا به تعبیر آنها جهانی سازی یک فرایند نیست اما من در کتاب خود تاکید کردم که جهانی شدن یک فرایند است . در حال حاضر نیز سیستم سرمایه داری جهانی ترین سیستمی است که بشر تا کنون شناخته است . به این معنا که رقابت های اقتصادی ، صدور کالاها و سرمایه گذاری ها ، همه و همه باید در محیط بین المللی انجام شود . اگر شما بخواهید سیستم سرمایه داری را از بین ببرید و خفه کنید کافی است آن را محدود به چهار دیواری کشور خود بکنید . حال این سئوال پیش می آید که آیا امریکا قصد دارد از حالت ابر قدرت بودن به قدرت بزرگ بودن تنزل پیدا کند ؟ نه. چنین قصدی وجود ندارد و نیروهایی در داخل سیستم امریکا وجود دارد که امریکا را ناگزیر می کنند پوسته خود را پاره کند و وارد عرصه بین المللی شود . بنابراین جهانی شدن چیزی نیست که ترامپ بتواند جلوی آن را بگیرد . همان طور که گفتم جهانی شدن از مدت ها قبل اتفاق افتاده است . مگر اینکه امریکا بخواهد یک هم بعد از اجرایی شدن برگزیت برای مردمش شغل ایجاد خواهد کرد . فرق هلند و انگلیس با امریکا این است که آنها فردای جنگ جهانی دوم ، خود را ابر قدرت تعریف نکردند بلکه خود را قدرت بزرگ تعریف کردند . ابر قدرت کشوری است که در همه مسائل بین المللی سرک بکشد و یک تاز باشد . بنابراین من در عمل می بینم که سیاست ترامپ پر از تناقض است . الان در کاخ سفید کشمکشی است بین وزارت خارجه ، شورای امنیت ملی ، کاخ سفید و مشاور ارشد ترامپ تا ابتکار عمل را از وزارت خارجه به کاخ سفید منتقل کنند.

*همان طور که شما اشاره کردید طیفی از سرمایه دارها به هر دلیلی از ترامپ حمایت می کنند اما طیف دیگری قطعا از او حمایت نخواهند کرد ، آن بخشی که مقابل ترامپ می ایستد از توان لازم برخوردار است که تاثیرات جدی روی سیاست ترامپ بگذارد؟

یک چالش اینچنینی در امریکا وجود دارد و این چالش تا پایان دوره اول ریاست جمهوری ترامپ البته اگر بتواند دوره اش را به آخر برساند ، ادامه خواهد یافت . اگر بخواهیم بنیادی به مساله نگاه کنیم ، روی کارآمدن ترامپ خبر از این شکاف ها نه تنها در بخش سرمایه داری بلکه در همه بخش های امریکا می دهد .

*یعنی ترامپ معلول آن شکاف  هاست ؟

بله . حتی در حزب دموکرات هم برنی سندرز نماینده یک نوع گرایش سوسیالیستی است که به نظر من این گرایش در آینده توسعه پیدا خواهد کرد .

*اگر ترامپ معلول شکاف ها بوده ، علت این شکاف ها چه بوده است . یعنی چه عواملی باعث شده که این شکاف ها ایجاد شود که در نهایت خروجی شکاف ها پیروزی ترامپ شود؟

اگر بخواهیم شکاف ها را ریشه یابی کنیم ، باید به بعد از جنگ ویتنام برگردیم . در واقع از آن زمان است که فروپاشی نظام دوقطبی به شکاف های داخلی امریکا دامن می زند ، زیرا برای 50-60 سال شوروی و کمونیسم به عنوان یک " دگر " برای امریکا تعریف می شد و سیاست های امنیتی ، دیپلماسی ، اقتصادی ، توسعه پایگاه های نظامی و همه امور امریکا بر اساس وجود بلوکی به نام بلوک شرق ( شوروی ) تنظیم  شده بود .سقوط یکباره شوروی و بهم ریختن نظام دو قطبی ، امریکا را از داشتن یک " دگر " محروم کرد. امریکا زرادخانه اتمی داشت و نمی دانست باید با آن چه کار کند . پایگاه های نظامی دارد، نمی داند با آنها چه کار کند . بنابراین امریکا با یک بحران معنا مواجه شد . حادثه 11 سپتامبر نیز تصویری که امریکا به عنوان قدرت برتر از خود در جهان ترسیم کرده بود را مخدوش کرد و آسیب پذیری امریکا را به جهانیان نشان داد. جنگ عراق و دخالت امریکا در این جنگ نیز که به بحران اقتصادی امریکا انجامید ، عملا شکاف ها در جامعه امریکا را افزایش داد و گسست ها فعال شد و در نتیجه فردی مانند ترامپ توانست با وعده بازگرداندن مشاغل از دست رفته و بهبود شرایط اقتصادی رئیس جمهور امریکا شود . در دوران رقابت های انتخاباتی اوباما هم این امید وجود داشت که امریکا به رونق اقتصادی برسد اما همان زمان بسیاری از سفید پوست های طبقه متوسط امریکا شدیدا از انتخاب اوباما ناراحت یودند و این ناراحتی های خود را با رای دادن به ترامپ بروز دادند . آنها احساس کردند ترامپ فردی است که می تواند با وضعیت موجود امریکا مقابله کند به همین دلیل ما ناظر رشد نژادپرستی و تبعیضات مذهبی و این گونه مسائل هستیم .

*ترامپ تا چه اندازه می تواند با وجود موانع بیرونی چه در سطح اجتماعی چه در سپهر سیاسی بر ساختار قدرت فائق آید و اهداف خود را پیش ببرد؟ آیا فکر می کنید او مجبور می شود مواضع خود را تعدیل کند یا از برخی اهداف خود برگردد؟

سیستم امریکا یک سیستم جا افتاده است . این کشور قدیمی ترین جمهوری را دارد و قانون اساسی آن کارایی خود را نشان داده است . کشمکش بین ساختار و کارگزار همیشه وجود دارد و اینکه چقدر ساختار می تواند قوانین خود را به کارگزار تحمیل کند یا چقدر کارگزاران و افراد می توانند خواسته های خود را به ساختار تحمیل کنند، محل سئوال بوده است .درست است که ترامپ با شعار ضد ساختار و منتقد وضع موجود وارد عرصه رقابت های انتخاباتی شد و رای آورد اما نمی توان یک شبه سیستم جاافتاده امریکا را تغییر دهد، زیرا مقاومت های زیادی از سوی سیستم در مقابل تغییرات مورد نظر ترامپ وجود دارد اما تصور می کنم اگر ترامپ دور اول ریاست جمهوری خود را به پایان برساند و در دور دوم هم رای بیاورد، ترامپیسم می تواند باعث تعدیل ساختار امریکا شود . آنچه در حال حاضر مسلم است ، در دور اول ریاست جمهوری ترامپ کشمکش های بسیار زیادی بین ساختار و کارگزار به وجود خواهد آمد به طوری که این دوره بسیار هزینه بر خواهد بود، زیرا در کشمکش های بین سیستمی که می خواهد ساختار موجود را حفظ کند و گروهی که می خواهند وضعیت را به هم بزنند مقدار بسیار زیادی نیرو به هدر خواهد رفت .

*اینکه یک سیاستمدار بخواهد بخشی از سیاست ها را تغییر دهد خیلی عجیب نیست ، اما ترامپ کارهایی انجام می دهد که در واقع اصل دموکراسی را هدف قرار می گیرد . مانند تصمیمی که درباره مهاجران گرفت یا برخوردش با زنان و رسانه ها.

فرق پوپولیسم در یک سیستم نهادینه شده قدیمی از لحاظ جمهوریت با پوپولیسم در یک کشور توسعه نیافته همین است . در یک کشور توسعه نیافته کارگزاران به راحتی می توانند کل نهادها را تغییر دهند اما در سیستمی مانند امریکا نباید انتظار چنین تغییرات بنیادینی را داشت . ترامپ هر اندازه در برنامه تبلیغاتی خود شعارهای ضد ساختار بدهد ، نمی تواند ساختار را تغییر دهد . او نمی تواند در دموکراسی تغییر ایجاد کند . واکنش رسانه ها نسبت به سیاست های ترامپ موید همین مطلب است . من فکر می کنم رسانه ها در دوره اول ترامپ را پایین بکشند .

*یعنی احتمال عدم پایان دوره اول ریاست جمهوری ترامپ را می دهید ؟

بله. من این احتمال را می دهم زیرا رای دهندگان خیلی عجول هستند .آنها می خواهند در یکی ، دو سال اول میوه ای رای خود را بچینند و تغییر را در بخش شغل ، مسکن ، اقتصاد و ... احساس کنند . همان کسانی که به ترامپ رای دادند اگر آثار ملموسی در معیشت خود نبینند ، علیه رئیس جمهور منتخب خود تظاهرات خواهند کرد . ترامپ با وجود اینکه با شعار تغییر و ضد ساختار روی کار آمده نمی تواند حتی در دو دوره ریاست جمهوری تغییرات آنچنان گسترده در سیستم و نهادهای امریکا به وجود آورد و به عنوان مثال رسانه ها را به یکباره تبدیل به سخنگوی دولت کند و رسانه های مخالف را به حاشیه براند .

*یکی از اقدامات معنادار ترامپ کاهش بودجه وزارت خارجه و افزایش بودجه وزارت دفاع بود . پیام تغییر اولویت کاخ سفید از وزارت خارجه به وزارت دفاع چیست ؟ و لطمه دیدن دستگاه دیپلماسی چه پیامدهایی خواهد داشت ؟

کاهش بودجه وزارت خارجه و افزایش بودجه وزارت دفاع را به دو صورت تحلیل می کنند ؛ تحلیل اول مبتنی بر ظواهر امر است که نشان می دهد اهمیت دستگاه دیپلماسی کمتر از بخش نظامی است و ترامپ برخوردها را به دیپلماسی ترجیح می دهد . من این تحلیل را قبول ندارم و معتقدم اتفاقی که در حال رخ دادن است ، انتقال بخش عمده ای از سیاست سازی در وزارت خارجه به شورای امنیت ملی ، کاخ سفید و مشاوران ارشد رئیس جمهوری امریکاست . بنابراین اگر بودجه ای از وزارت خارجه کم شود ، به شورای امنیت ملی و کاخ سفید اضافه می شود و تصور می کنم وزارت خارجه در دوره ریاست جمهوری ترامپ کارایی مستقیم نداشته باشد و بیشترین نقش را شورای امنیت ملی و مشاوران امنیتی ارشد ترامپ داشته باشند و حتی ممکن است در این زمینه بین کاخ سفید و وزارت خارجه اختلاف به وجود بیاید تا جایی که تیلرسون استعفا بدهد ، زیرا ترامپ دارد وزارت خارجه را از درون تهی می کند و اقتدار و تصمیم گیری این وزارتخانه را به نهادهای دیگر منتقل می کند . اما من این تحلیل که بگوییم ترامپ دیپلماسی را به حاشیه خواهد راند و از زور به جای گفت و گو استفاده خواهد کرد درست نمی دانم . اتفاقا ممکن است ترامپ در دوره ریاست جمهوری خود از دیپلماسی زیاد استفاده کند اما نقطه ثقل دیپلماسی را از وزارت خارجه به دیگر نهادها تغییر می دهد .

*بخشی از کار دیپلماسی تشکیل ائتلاف هاست که در وضعیت پر هرج و مرج کنونی جهان امری مهم است . در شرایطی که ترامپ با شعار " اول امریکا " آمده است آیا امریکا قادر خواهد بود ائتلافی با دیگر کشورها تشکیل دهد ؟ و اگر نتواند ، این چه تاثیری در موازنه قدرت در جهان خواهد داشت ؟

در بحث آنارشی رئالیست ها می گویند در عرصه سیاست بین الملل و نظام بین الملل آنارشی وجود دارد و در داخل مرزها هیراشی ( نظم و سلسله مراتب ). اما آنچه که در حال حاضر در جهان شاهد هستیم آنارشی در داخل کشورهاست که حتی آنارشی بین المللی را تشدید می کند . در دوران جنگ سرد تنش ها ، بین کشورها بود اما اکنون تنش ها در داخل کشورهاست مانند آنچه که در سوریه ، یمن ، لیبی ، عراق و افغانستان شاهد هستیم و به گفته پروفسور ایوب ، یکی از استاداه روابط بین الملل ، تا زمانی که پروسه ملت سازی دولت سازی در کشورهای جهان سوم حل نشود ما همچنان ناظر تنش و جنگ در روابط بین الملل خواهیم بود . در چنین فضایی که کشورها نه در داخل دارای هیراشی ( نظم ) هستند و نه در محیط بین الملل ، قطعا باید دولت ها با هم کار کنند و مجبور به همکاری هستند . هر اندازه سیاست های یک رئیس جمهوری به گونه ای باشد که بخواهد راه جداگانه ای را در پیش بگیرد ، مجبور است وارد یکسری اتحادها و ائتلاف ها شود و طبیعتا امریکا هم ائتلاف ها و اتحادهایی را برای خود به وجود خواهد آورد که در جهت تامین منافعش باشد . ما هنوز نمی دانیم امریکا چگونه می خواهد با روسیه توافق کند ، چگونه اروپا با روسیه توافق خواهد کرد و آیا سیاست امریکا با روسیه با سیاست اروپا با روسیه متفاوت خواهد بود یا همسو .ظاهرا در کنفرانس امنیتی مونیخ مقدار زیادی از دیدگاه های ترامپ در بحث ائتلاف ها تعدیل شد . او قبلا ناتو را یک سازمان از رده خارج شده معرفی می کرد اما در کنفرانس مونیخ حمایت خود را از ناتو به طور جدی اعلام کرد یا مسائلی که ترامپ در گذشته در رابطه با ژاپن و کره جنوبی مطرح کرده و گفته بود اگر این کشورها می خواهند امنیت شان را تامین کنیم باید هزینه اش را بدهند ، تعدیل شد و در دیدار نخست وزیر ژاپن با ترامپ ، رئیس جمهوری امریکا گفت ، کشورش صد در صد از ژاپن حمایت می کند . بنابراین امریکا در هر وضعیتی احتیاج به این اتحادها و ائتلاف ها دارد و مسلما یک تنه نمی تواند هزینه تمام این ناآرامی ها را بدهد ، زیرا نه اقتصاد امریکا و نه تکنولوژی و امکانات نظامی این کشور این اجازه را می دهد .

*لازمه این کار این است که دیپلماسی ترامپ تا حدودی همگرا باشد یا حداقل چالش برانگیز نباشد . اما الان شاهد عکس این قضیه هستیم .

ترامپ یک رئیس جمهوری متعارف مانند رئیس جمهوری های گذشته امریکا نیست . رئیس جمهوری های سابق امریکا با یکسری سیاست ها می آمدند و تغییراتی را انجام می دادند اما ترامپ ادعا می کند می خواهد ساختار را تغییر دهد و همان طور که گفتم من معتقدم او نمی تواند ساختار را تغییر دهد . بنابراین ترامپ که مدت زمان زیادی از حضورش در کاخ سفید نمی گذرد ، در حال حاضر دارد آزمون و خطا می کند به همین خاطر هم است که برخی کشورها از جمله چین به اظهارات خصمانه ترامپ درباره  دریای جنوبی چین یا مبادلات تجاری این کشور هیچ واکنش جدی نشان نمی دهند و منتظر هستند ، ببینند سیاست های ترامپ چه زمانی تثبیت می شود . ما هم در این مرحله نمی توانیم درباره دیپلماسی ترامپ اظهار نظر قطعی کنیم اما مسلم است که امریکا ناچار است وارد اتحاد و ائتلاف بین المللی با کشورهای منطقه ، روسیه و غیره شود . حال این ائتلاف با چه فرمولی و به چه شکلی خواهد بود باید به آینده نگاه کرد .

*ترامپ به روسیه چراغ سبزهای مبنی بر همکاری در بحث های خاورمیانه نشان داده است . شما آینده خاورمیانه را با وجود ترامپ و همکاری امریکا و روسیه چگونه می بینید ؟

میزان مداخله امریکا در نقاط مختلف را نمی توان با روسیه مقایسه کرد . روسیه یک پایگاه نظامی در مدیترانه دارد و آن را با چنگ و دندان حفظ می کند اما امریکا ده ها پایگاه در سراسر دنیا دارد . بعید می دانم روسیه بخواهد به دوره شوروی برگردد و وارد یک رقابت تسلیحاتی با امریکا شود . اگر چنین شود مسلما روسیه متضرر خواهد شد . زیرا همین مردمی که الان از پوتین دفاع می کنند اگر کشورشان به سمت نظامی گری برود و امکانات رفاهی مردم به قیمت توسعه نظامی کاهش یابد ، علیه پوتین قیام می کنند و پوتین هم این را می داند . بنابراین ژست هایی که از سوی روسیه گرفته می شود و عمدتا مصرف داخلی دارد تنها با هدف جریحه دار کردن غرور ملی روس هاست و در عمل روس ها مایل هستند که با غرب و به طور ویژه با امریکا همکاری کنند تا مقداری از بار هزینه دفاعی شان کم شود . همچنین تولید ناخالص ملی روسیه با تولید ناخالص ملی امریکا قابل مقیاس نیست که بخواهد بخش عمده ای از آن را به بخش نظامی اختصاص دهد. بنابراین بهترین انتخاب برای روس ها مصالحه با امریکاست . فکر می کنم براحتی مسکو و واشنگتن در بحث سوریه به نتیجه برسند اما این مساله چقدر قابل تعمیم به بقیه موضوع ها مثلا مسائل مربوط به کریمه ، شرق اوکراین ، ناتو و سیاست های مسکو در قبال اروپا شود ، معلوم نیست .

*بجز روسیه که در سوریه فعال است ، ایران هم سهم بسزایی در مبارزه با تروریسم دارد . الان با توجه به اشتراک منافع ایران و امریکا روی مساله تروریسم آیا امکان دارد بین دو کشور همکاری شکل گیرد؟

به این مساله باید به صورت یک پکیج نگاه کنیم . تجربه نشان داده است که در خیلی از موارد کشورها می توانند گزینش و به صورت موردی با هم همکاری کنند . کما اینکه در بحث برجام این اتفاق افتاد و ایران با امریکا به صورت موردی ارتباط برقرار کرد و پس از برجام تعاملات تهران واشنگتن گسترده نشد . ایران با کشور همسایه ترکیه هم اختلاف نظرهای زیادی دارد و مواضع دو کشور درباره سوریه ، عراق ، رژیم صهیونیستی ، اعراب و... متفاوت است اما این اختلاف ها باعث نشده است که دو کشور ایران و ترکیه همکاری های اقتصادی خود را ادامه ندهند . بنابراین من اینجا مساله هزینه و فایده را در نظر می گیرم به این معنا که تا زمانی که هزینه های شما از یک حدی فراتر نرفته نمی توانید تغییر سیاسی ایجاد کنید . اگر مورد برجام را در نظر بگیریم علتی که این توافق صورت گرفت این بود که هزینه های سیاسی ، اقتصادی و امنیتی برای طرفین روز به روز در حال افزایش بود .

*در برجام در هر دو کشور ( ایران – امریکا ) دو دولت تعامل گرا حاکم بود . الان با آمدن ترامپ دیگر در امریکا دولت تعامل گرایی نیست . پس چگونه می توان همکاری احتمالی ایران و امریکا در بحث تروریسم را تحلیل کرد ؟

ما نمی توانیم درباره مبارزه با تروریسم به صورت تفکیکی عمل کنیم و بگوییم تعامل امریکا با ایران . همان طور که گفتم باید به صورت یک پکیج به مساله نگاه کنیم و ببینیم سیاستی که امریکا در عراق ، سوریه و منطقه دنبال می کند و از طرف دیگر سیاستی که در قبال برجام اتخاذ می کند چگونه است . شما مسلم بدانید که اگر ایران و امریکا به هر نحوی در یکی از مسائل منطقه مثلا مبارزه با داعش به توافق برسند حتما فشارهایی که قرار است از نظر تحریم نه در چارچوب برجام ، به ایران وارد شود ، کاهش خواهد یافت اما بستگی دارد که تا چه اندازه دو کشور ایران و امریکا همدیگر را به عنوان " راه حل " ببینند و نه " مساله " یکدیگر . همچنین بستگی به این مساله دارد که ما تا چه اندازه حاضریم برای این عدم همکاری هزینه بدهیم . اگر هزینه ها از یک حد فراتر رود امکان مصالحه از سوی هر دو طرف وجود دارد.

*دوره اوباما تقریبا قابل پیش بینی بود و دستگاه دیپلماسی ایران هم می توانست محاسباتی کند و تصمیم بگیرد اما ترامپ قابل پیش بینی نیست و سیاست های متعارضی هم دارد .

ترامپ تنها برای ایران غیر قابل پیش بینی و متناقض نیست . اروپا هم تکلیف خود را با امریکا نمی داند . چین هم در قبال موضع گیری های ترامپ هیچ واکنشی نشان نمی دهد . خیلی از الگوهای رفتاری در زمان اوباما قابل پیش بینی بود اما الان این طور نیست . حتی برای خود شخص ترامپ هم قابل پیش بینی نیست . وقتی خودشان نمی دانند سیاست هایشان چه خواهد بود ، ما چگونه بدانیم . تنها کاری که می توان در قبال دولت ترامپ کرد ، داشتن گزینه های جایگزین است تا در زمان مقتضی بهترین تصمیم گرفته شود .

*آیا واکنش های منفی موجود به ترامپ این حس را به او داده است که باید در لاک دفاعی برود و به تهاجمی گری روی آورد ؟

ترامپ از ابتدا و در رقابت های انتخاباتی خود هم گفته بود ، بودجه نظامی را افزایش خواهد داد. او در سخنرانی برای کهنه سربازان و چند سخنرانی دیگر اشاره کرده بود ، تجهیزات نظامی امریکا قدیمی شده اند و پاسخگوی وضعیت امروز نیستند و باید بازسازی شوند . البته او وعده داده بود ، هزینه بازسازی ناوگان نظامی امریکا را از کشورهایی که امریکا امنیت شان را تامین می کند ، بگیرد . بنابراین من سیاست افزایش بودجه نظامی امریکا را یک سیاست واکنشی نمی بینم . در دوره های مختلف امریکا هم ما شاهد افزایش بودجه نظامی بوده ایم مثلا در دوره ریگان بودجه نظامی امریکا که به کنگره رفت در تاریخ این کشور بی سابقه بود.

*چندی پیش شی جین پینگ اعلام کرد ، پکن به سبک و سیاق خود نظم نوین جهانی را اجرا خواهد کرد . به نظر شما چینش و آرایش جهان در دوره ترامپ به چه صورت خواهد بود ؟

پس از فروپاشی شوروی نظم جهان فرو ریخت اما نظم نوینی جایگزین آن نشد . خانم آلبرایت که وزیر خارجه بیل کلینتون ، رئیس جمهوری سابق امریکا بود نیز در روزهای آخری که قرار بود وزارت خارجه را به آقای کالین پاول تحویل دهد در جمع انجمن زنان امریکا گفت ، در دو دوره ریاست جمهوری آقای کلینتون ما اصلا هیچ استراتژی و سیاست مشخصی نداشتیم. قبل از او هم من در کتاب " جهانی شدن و جهان سوم "تحت عنوان بحران معنا این مساله را آورده بودم و اظهارات خانم آلبرایت تایید حرف من بود. امریکایی ها 50 سال امنیت شان را بر اساس وجود عوامل امنیت زا و براساس وجود دشمنی به نام شوروی و بلوک شرق تعریف کرده بودند و زمانی که یک دفعه آن دشمن از امریکا گرفته شد ، امریکایی ها دچار خلا شدند . این وضعیت ادامه داشت تا حادثه 11 سپتامبر . پس از حادثه 11 سپتامبر امریکا احساس کرد که می تواند نظم نوین را تعریف کند چون این بار " دگر " تازه تروریسم بود. تونی بلر ، نخست وزیر وقت انگلیس نیز عجولانه در حمله به عراق با جورج بوش همراه شد تا در شکل گیری نظم نوین جهان سهمی داشته باشد . اما نمی دانست که در عراق گیر می کند و دچار منجلاب می شود. حتی در دوران اوباما هم نظمی شکل نگرفت . اتفاقا سیاستی که اوباما در پیش گرفت نقطه مقابله جورج بوش بود. او در امور کشورها کمتر دخالت کرد . با تمام این اوصاف ، چین نمی تواند نظم نوین جهان را شکل دهد. چین ، روسیه ، هند و خیلی از کشورها که مخالف شکل گیری نظم تک قطبی هستند، در صدد رسیدن به ایده آل خود که نظم نوین چند قطبی و کم شدن فشار بر کشورها است ، هستند. الان هم عملا نظم چند قطبی در جهان حاکم است اما کشمکش بر سر این مساله که در این نظم چند قطبی کشورها جایگاه خود را پیدا کنند وجود دارد. در واقع سلسله مراتب قدرت وجود دارد . حالا این سئوال مطرح می شود که آیا ترامپ می خواهد نظم نوینی را تعریف کند . اگر با سیاست های حمایت گرایانه ای که دارد و بوی انزوا از آنها به مشام می رسد بخواهد نظم نوین ایجاد کند چنین چیزی اصلا امکان پذیر نیست. پیمان شانگهای نمونه ای از یک پیمانی است که می خواهد نظم فعلی را به نحوی تغییر دهد . به هر صورت نمی توان گفت که چین یک ابر قدرت خواهد شد زیرا چین ضعف ها و کاستی های اقتصادی ، زیربنایی و تکنولوژیکی دارد. اگر چه چین می تواند یک قدرت بزرگ و مطرح در شکل دادن به نظم نوینی که ما هنوز نمی دانیم چیست ،باشد.

*به نظر شما انزواگرایی مورد علاقه ترامپ برای امریکا خطرناک خواهد بود؟

ما هنوز حد و حدود انزواطلبی ترامپ را نمی دانیم . اگر این وضعیت بخواهد ادامه یابد نژادپرستی و حرکت های ناسیونالیستی افراطی تقویت می شود. کما اینکه الان در اروپا شاهد چنین حرکت هایی هستیم . اما الان ترامپ دارد سیاست های خود را تعدیل می کند چون احساس می کند ، جامعه دارد دوقطبی می شود و این شکاف می تواند عواقب وحشتناکی داشته باشد .البته نمی خواهم ظهور ترامپ  را با ظهور فاشیسم بعد از جنگ جهانی اول مقایسه کنم اما به قدرت رسیدن هیتلر به این خاطر بود که هیتلر گفت من قرارداد ننگین ورسای را خاتمه می دهم ، روی سخن من کارگران بیکار شده هستند ، من همه آنها را سرکار می فرستم ، به سرمایه دارها قول می دهم سرمایه هایشان را دوباره به دست آورند و کارخانه ها رشد کنند. هیتلر با شعارهایی مبنی بر اینکه ما پیروز خواهیم شد و قوی ترین ارتش را خواهیم داشت غرور ملی ارتشی ها را هم به آنها بازگرداند . وقتی این حرکت های پوپولیستی و ناسیونالیستی پیش می آید همه شبیه به هم هستند اما این حرکت ها الان در سیستمی مثل امریکا مطرح می شود که زیر بنای قوی دموکراتیک  دارد و طبیعتا نمی تواند به شکل گیری فاشیسم و امثالهم منجر شود اما حالت هایی که خیلی از گروه های افراطی سفید پوست طبقه متوسط  امریکا دارند همین حالت هاست . امریکا بعد از جنگ ویتنام با یک چالش جدی بین ایده آلیسم و رئالیسم مواجه شد . ایده آلیسم رسیدن به رویای امریکایی بود اما با شکست هایی که امریکا در جنگ ویتنام می خورد این ایده آل فرو می ریخت . این مسائل هنوز در جامعه امریکا وجود دارد . ترامپ با تمرکز بر این رویاهای امریکایی یعنی هم رئالیسم و هم ایده آلیسم هم ثروت و هم قدرت نظامی توانست پیروز شود.

*در صحبت های خود به تفاوت های بوش و اوباما اشاره کردید . بوش اولویت را به ابزار جنگی  می داد و در حمله به کشورها خیلی هم منتظر متحدان نمی ماند اما اوباما گزینه نظامی را تقریبا حذف کرد و به ائتلاف با متحدان در بحران های جهانی اهمیت ویژه ای می داد . اگر این چینش را بپذیریم به نظر شما ترامپ چه خواهد کرد آیا احتمال دارد به گزینه نظامی برگردد؟

من فکر نمی کنم ترامپ به گزینه نظامی روی آورد بلکه فشارها را زیاد خواهد کرد . او از حربه های اقتصادی مانند تحریم استفاده خواهد کرد . مثلا در رابطه با برجام نمی تواند توافقنامه را نقض کند . زیرا پیامدهای خیلی بدی برای امریکا خواهد داشت و مشاورانش این مساله را به او تفهیم کرده اند اما فشارها بر ایران را افزایش خواهد داد. او مسلما هر کاری بخواهد انجام دهد باز نیاز به اتحاد و ائتلاف دارد.

*ممکن است شکافی بین سیاست ترامپ با سیاست کشورهای اروپایی ایجاد شود و نهایتا سیاست ایران چگونه می تواند از شکاف بین اروپا و امریکا استفاده کند ؟

ایران درباره برگزیت می تواند بخوبی با انگلیس همکاری کند زیرا انگلیس  دیگر مجبور نیست قید و بندهای اتحادیه اروپا را رعایت کند و می تواند با ایران روابط دوجانبه داشته باشد اما به نظر من شکافی که بین اروپا و امریکا به وجود آمده در آینده کاهش می یابد زیرا اتحادیه اروپا و امریکا و به بیان دیگر دو طرف اتلانتیک به هم نیاز دارند . جریان های راست افراطی هم که در انتخابات های کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و هلند هستند در آینده اتحادیه اروپا و روابط این اتحادیه با امریکا موثر خواهند بود. شاید برخی کشورهای اروپایی راه انگلیس را در پیش بگیرند و بخواهند از اتحادیه اروپا جدا شوند. الان که انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شده دیگر کشورهای اروپایی به آینده اقتصادی این کشور چشم دوخته اند اگر ببینند برگزیت از نظر اقتصادی به نفع انگلیس بوده آنها هم ترغیب می شوند که از اتحادیه خارج شوند . اگر فرض را بر این بگذاریم که شکاف در اتحادیه اروپا و شکاف بین واشنگتن  و بروکسل بیشتر شود ، ایران براحتی می تواند از این فرصت استفاده کند و با کشورهای اروپایی به صورت دو جانبه وارد ارتباط  و مذاکره شود.

روزنامه ایران / 21 اسفند 1395

 


ارسال نظر

(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)